Retrospektíva ME Liptovský Mikuláš 2016: Grigar do Ria v prvom seniorskom finále

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY 2022 VS MAJSTROVSTVÁ EURÓPY 2016

Myšlienky na posledné majstrovstvá Európy doma v Liptovskom Mikuláši 2016 vyloví v hlave aj Jakub Grigar, aktuálny strieborný olympijský medailista z OH Tokio 2020.

„Keď si spomeniem na európsky šampionát na Liptove, samozrejme najmä sa mi vybaví, ako som si splnil sen a dostal sa na svoju prvú olympiádu. Boli to naozaj skvelé pocity,“ pookreje Grigar v súvislosti s úspešnou nomináciou na OH Rio de Janeiro 2016, kde napokon finišoval piaty.

Na snímke slovenský reprezentant Jakub Grigar v kategórii K1 mužov počas majstrovstiev Európy vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši 13. mája 2016. FOTO TASR – Andrej Galica

V tom čase úradujúci juniorský majster sveta sa za šesť rokov výrazne výkonnostne posunul. Aj po rokoch vie však byť smerom k svojmu výkonu na domácom šampionáte kritický. „Druhú spomienku mám o čosi horšiu. Pamätám si, že som šiel vo finále, svojom vôbec prvom seniorskom, dobrú jazdu. No napokon som ju pokazil na bráne, ktorú som šiel asi 523-krát. Veľmi ma to mrzí, bola to školácka chyba a bez nech by mohol byť výsledok a teda aj spomienka na vrcholné preteky na domácej vode ešte krajšia.“

Nič to však nemení na skutočnosti, že o mesiac si súťaženie pred domácim publikom vychutná opäť naplno. „Súťažiť pred našimi fanúšikmi a na kanáli, ktorý veľmi dobre poznám a považujem ho za z mojich najobľúbenejších na svete je veľká výzva. Pre mňa sú to preteky rovné majstrovstvám sveta. Veľmi rád by som uspel. Ale ako vždy, nerád by som hovoril o konkrétnych cieľoch. Spokojný budem, keď podám kvalitný výkon, ktorý mi dúfam zabezpečí aj dobrý výsledok,“ uzatvára Jakub Grigar.

AKO REAGOVAL V ROKU 2016?

Už pred finálovou jazdou žiaril šťastím kajakár VŠC Dukla Banská Bystrica Jakub Grigar. Devätnásťročný rodák z Liptovského Mikuláša vyšiel víťazne z interného nominačného súboja katergórie K1M spomedzi tria Grigar – Halčin – Málek.

Na snímke slovenský reprezentant Jakub Grigar v kategórii K1 mužov počas majstrovstiev Európy vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši 13. mája 2016. FOTO TASR – Andrej Galica

„Pred štartom som nevedel nič. Rodinu aj kamarátov som poprosil, aby mi nedávali informácie o priebehu pretekov, aby ma to psychicky nerozhádzalo. Išiel som do toho s tým, aby som dal pohodovú jazdu a nakoniec to aj vyšlo,“ povedal vysmiaty Grigar.

Úradujúci juniorský majster sveta bol po semifinále kritický. „Po chybe na ôsmej bránke som bol trochu v strese. Mal som tam ´ťuk´ a myslel som si, že je všetko stratené, lebo v kajaku je aj jeden dotyk s bránkou strašne veľa. Začal som však riskovať, pritlačil som na to, ako sa len dalo. Už som bol na pokraji so silami, už som len tak dochádzal ten záver… Keď som však v cieli videl, že som piaty, bol som veľmi šťastný. A keď komentátor Mário zakričal, že mám olympijskú miestenku, prišiel výbuch emócií.“

Priorita pred pretekmi bola vybojovať si olympijskú miestenku. „Finále, moje prvé ´dospelácke´ v kariére, je len čerešnička na torte. Chcem si ho užiť. V semifinále mi veľmi pomohli aj diváci, verím, že vo finále sa to zopakuje,“ rozlúčil sa šťastný Grigar.

Vo finále síce predviedol čistú jazdu, čas 96,27 s, z čoho mu vyšla piata priečka. „Už po semifinále som vedel, že mám olympiádu a bolo ťažké sústrediť sa na finále so všetkými, ktorí mi držali palce a podporovali ma. Išiel som však do toho s čistou hlavou s cieľom to nejako zísť, pretože som vedel, že hlavná méta je splnená. Veľmi ma to teší, nie veľa ľudí môže povedať, že sa v 19-tich dostalo na olympiádu,” vyznal sa.

Jediné, čo ľutoval, je počasie. „Škoda, pretože diváci boli úplne skvelí. Už v semifinále keď som si myslel, že to nevyjde, ma začali hnať. Strašne mi to pomohlo a možno aj vďaka nim som sa do finále dostal. Vo finále to už bola nádhera, tam som nepočul nič iba divákov,“ uzavrel Grigar.

(luc), FOTO TASR – ANDREJ GALICA