ŠTVRTOK NA ME V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

Úvodný deň európskeho šampionátu v kanoistike na divokej vode sa niesol v znamení kajakárskych súťaží. V Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši uspeli v kvalifikácii štyri zo šiestich slovenských lodí, keď postúpili do sobotňajších semifinálových zápolení.

Prvou slovenskou semifinalistkou sa stala Eliška Mintálová. „Vôbec som to nebrala ako povinnú, jazdu, chcela som sa či najviac sústrediť a podať štandardný výkon,“ zhodnotila na úvod deviata kajakárka posledných olympijských hier Tokio 2020.

V kvalifikačnej jazde skončila desiata, pripísala si štyri trestné sekundy za dva dotyky. „Prvý bol na osmičke a druhá na poslednej bráne, kde som myslela, že mi to vyjde, ale jemne som ju šuchla. Inak bola jazda celkom fajn, už len doladiť detaily. Keďže trať je jednoduchšia, každé zaváhanie sa trestá.“

Cieľ kvalifikačného dňa bol však jednoznačný – zájsť tak, aby si zaistila miesto v sobotňajšom semifinále už prvou jazdou. „Som rada, že mi to vyšlo, aby som sa mohla sústrediť na poobedňajšie hliadky a mohla si aj oddýchnuť,“ uzavrela Mintálová.

Druhý najrýchlejší čas medzi kajakármi si zapísal Jakub Grigar, čím sa hladko prepádloval do sobotňajšieho semifinálového diania. „Som spokojný, šiel som, aby som postúpil do dvadsiatky, teda nemusel absolvovať druhú jazdu. Na trati som si všimol, že vietor je veľmi silný, dával som si pozor, aby som nespravil zbytočnú chybu. Som rád, že to vyšlo.“

Strieborný medailista z OH Tokio 2020 skonštatoval, že jeho cieľ je vždy ísť čo najlepšie a následne sa ukáže, na aké miesto to vydá. „Trať nie je technicky náročná, ale voda sa stále mení, fúka, človek môže spraviť nepeknú chybu. Aj ľahké trate vedia potrápiť,“ zhodnotil Grigar.

Tesne sa do semifinálovej TO 20 prebojoval aj Adam Gonšenica, keď si zapísal devätnástu priečku. „Urobil som síce zo dve väčšie chyby, nabral som do brehu a ťukol som jednu bránku. Okrem toho to bolo fajn, celkom som vládal. Trať je celkom ľahká, možno by som uvítal trošku ťažšiu, aby som využil domáce prostredie. Ale musíme jazdiť na tom, čo je postavené. Som rád, že doma, kde ma boli pozrieť rodičia aj starí rodičia, sa mi podarilo postúpiť ďalej už prvou jazdou,“ usmial sa Gonšenica.

V druhej kvalifikačnej jazde skúšali šťastie kajakárky Zuzana Paňková aj Simona Glejteková, pričom pretekárka Športového centra polície finišovala desiata, jej reprezentačná kolegyňa z VŠC Dukla Banská Bystrica dvadsiata. Nekompromisný postupový kľúč však pustil ďalej len päť najrýchlejších. „Jazda už nezačala ideálne, keď som si ťukla už druhú bránu. Nevedela som sa dobre nasmerovať, nevedela som odhadnúť, ako tyčky odfúkne vietor,“ smutne zhodnotila Glejteková.

Ani najmladšia členka slovenského reprezentačného tímu nebola spokojná. „Šla som uponáhľane, viac som ťukala. Hoci som si opravila chybu z prvej jazdy, celkovo bola druhá horšia, z pohľadu nasadenia,“ skonštatovala Paňková.

Osobitný šampionát má dnes úspešne za sebou Martin Halčin. Kajakár VŠC Dukla Banská Bystrica si počas zimnej prípravy nešťastne zranil rameno, nasledovala operácia, rehabilitácia a tápanie, či vôbec a kedy bude v konkurencieschopnej forme. „Bolo to veľmi zaujímavé. Nemal som očakávania, lebo si uvedomujem, že ešte nemám extra výkonnosť. Na druhej strane, skúsil som dať do prvej jazdy všetko. Napriek tomu, že som veľa neočakával, tak ma mrzelo, že mi na postup z prvej chýbalo pol sekundy,“ vyznal sa Halčin.

Napokon mu vyšla druhá a netajil sa šťastím. „Od dokonalosti to má ešte ďaleko, chýba mi sila, s tým sa budem boriť ešte dlho. Základné pokroky šli rýchlo, teraz sa začína progres spomaľovať. Ešte mám pred sebou veľa roboty a urobím všetko, aby som sa v sobotu odvďačil domácim fanúšikom,“ uzavrel Martin Halčin.

FAKTY Z LIPTOVA – KVALIFIKÁCIA

  • K1 ŽENY – 1. jazda (15 do semifinále): 1. Franklinová (V. Brit.) 95,68/0, 2. Zwolinská (Poľ.) 96,51/2, 3. Hornová (Tal.) 97,79/0, … 10. Mintálová 99,84/4, nepostúpili 22. Glejteková 104,09/2, 26. Paňková (všetky SR) 105,84/4. 2. jazda (5): 1. Hočevarová (Slovin.) 101,00/0, nepostúpili 10. Paňková 107,25/6, 20. Glejteková 162,15/56.
  • K1 MUŽI – 1. jazda (20): 1. Oschmautz (Rak.) 86,93/0, 2. Grigar (SR) 87,49/0, 3. Clarke (V. Brit.) 87,55/0, … 19. Gonšenica 92,42/2, nepostúpil 23. Halčin (obaja SR) 92,91/2, 2. jazda (10): 1. Prskavec (ČR) 87,72/0, … 3. Halčin 90,29/0.

(luc), FOTO TOMÁŠ KUČERA + PETER BRICHTA