PIATOK NA ME V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI – FINÁLE HLIADOK

Piatkové poobedie na majstrovstvách Európy v kanoistike na divokej vode malo prívlastok hliadkové. Tímy kanoistiek a kanoistov bojovali v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši o tituly európskych šampiónov. Slovenské trio Emanuela Luknárová, Zuzana Paňková a Soňa Stanovská si vypádlovali zlaté medaily, Marko Mirgorodský, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš siahali takisto na triumf, napokon z toho bol stupienok tesne pod pódiom.

Kým sa však dievčatá dozvedeli, že sú majsterky Európy, poriadne sa vytrápili. Najskôr im rozhodcovia prisúdili 50-sekundovú penalizáciu na bránke číslo osem, ktorú následne videoanalýza zmenila na dvojsekudnový trest. To však stále bolo „len“ striebro a až dodatočné pripísanie jedného ťuku Francúzkam posunulo Slovenky na najvyšší piedestál.

„Výsledok teší každú z nás, pretože ukazujeme, že slovenské singlistky dosahujú rovnako vysokú kvalitu ako aj ostatné disciplíny,“ začala Soňa Stanovská.

Čakanie na výsledok bolo nesmierne emotívne. „Bolo to veľmi zaujímavé, keď sme došli do cieľa, ani jedna z nás si nebola vedomá 50-sekundovej penalizácie. Teším sa, že nám to z videa odpísali, a to že sme postúpili z druhého miesta na prvé, to je naozaj skvelá správa,“ žiarila Emanuela Luknárová zo Športového centra polície (ŠCP).

Najmladšia členka slovenského tímu Zuzana Paňková uzavrela. „Je to skvelé! Až na jeden moment na trati sme plnili pokyny, šli sme pohodovo. Nesmierne sa teším, že nám to vyšlo na zlato,“ usmiala sa rovnako reprezentantka ŠCP, ktorá navyše obhájila titul z minulého roka, keď triumfovala s Monikou Škáchovou a Simonou Glejtekovou.

Naopak, ľútosť bolo badať na tvári kanoistov, ktorí nebyť drobného zaváhania, by tiež brali najcennejší kov.

„Trošku sme sklamaní pred domácim publikom sme chceli obhájiť ten titul, no je to tímová hra. Raz sa vydarí, raz nie,” začal Matej Beňuš zo Športového centra polície a pokračoval: „Tímová súťaž je aj o tom, že ak ako jednotlivec pokazíte, tak si to potom vyčítate, pretože pracujete ako tím. Nesmieme sa však hnevať jeden na druhého, ak niekto z nás spraví chybu.“

V podobnom duchu pokračoval aj Alexander Slafkovský. „Šli sme skvelú jazdu, no potom sa Markovi niečo stalo. Videl som, že sa vracia späť a nejde do ďalšej brány. Až v cieli sme zistili, čo sa prihodilo. Išli sme jazdu hodnú majstrov, no jazdí sa až do cieľa,“ triezvo zhodnotil pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica. „Prvé tri pozície z kvalifikácie naznačujú, že sme tu doma. Ale hliadky sú úplne iné preteky, musíme sa tam vyvarovať chýb a dnes sa nám to bohužiaľ nepodarilo, čo nás mrzí. Najmä kvôli ľudom, ktorí nás prišli povzbudiť a vytvorili úžasný kotol,“ uzavrel Slafkovský.

Najviac to pochopiteľne mrzelo Marka Mirgorodského, ktorého chyba na pätnástej bránke, do ktorej sa musel vrátiť, stála Slovákov veľmi pravdepodobne titul európskych šampiónov. Šancu na reparát bude mať už v nedeľu, keďže všetci traja singlisti si prvými tromi miestami v kvalifikácii hladko zabezpečili semifinálovú účasť.

FAKTY Z LIPTOVA – FINÁLE

  • 3xC1 ŽENY: 1. Slovensko (Stanovská, Luknárová, Paňková) 131,13/2, 2. Francúzsko (Roisinová, Delassusová, Bauduová) 132,57/2, 3. Česko (Fišerová, M. a G. Satkové) 132,81/10.
  • 3xC1 MUŽI: 1. Nemecko (Tasiadis, Anton Trummer), 107,94/2, 2. Poľsko (Hedwig, Sztuba, Wiercioch) 110,88/4, 3. Španielsko (Fernandez, Trave, Elosegi) 112,39/4, 4. Slovensko (Mirgorodský, Slafkovský, Beňuš) 113,50/4.

(luc), FOTO PAVOL UHRIN