Retrospektíva ME Liptovský Mikuláš 2016: Kučera s Bátikom zlatí v C2M

Máj 2016. Na Liptove daždivo, zima umocňovaná chladným vetrom zalieza až pod kožu. Napriek tomu sa tribúny v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka zaplnia odušu povzbudzujúcimi fanúšikmi najúspešnejšieho slovenského olympijského športu. V Liptovskom Mikuláši – meste olympijských víťazov – to ani ináč byť nemôže. „Kto neskáče nie je Slovák,“ kričia hokejisti. Kto na pod Tatrami nepovzbudzuje vodných slalomárov, nie je Lipták.

Na výnimočnosť chvíle nikdy nezabudne dvojica Tomáš Kučera – Ján Bátik. Na svojej domácej trati si na sklonku existencie kategórie deblkanoistov vypádlovali vysnívaný titul majstrov Európy. Navyše – doma.

Na snímke slovenskí reprezentanti Tomáš Kučera (vľavo) a Ján Bátik sa tešia z víťazstva v kategórii C2 mužipo finálovej jazde počas majstrovstiev Európy vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši 15. mája 2016. FOTO TASR – Andrej Galica

„Veru už nejaký ten čas prešiel, ale spomienky sú stále pomerne živé. Veď na to sa nezabúda, na plné tribúny fanúšikov a po toľkých rokoch vytúžené víťazstvo. Pre nás s Janom to bola v tom roku aj taká malá olympiáda. Nikdy sme na olympijských hrách neboli a v tom roku si účasť pod piatimi kruhmi vypádlovali ,Škantíci‘ (pozn. bratranci Ladislav a Peter Škantárovci). Veľmi sme im držali palce a napokon im to vyšlo v Riu de Janerio na zlato. Takže ten rok bol naozaj úžasný,“ spomína Tomáš Kučera.

Na snímke zľava Ladislav Škantár, Tomáš Kučera, Ján Bátik a tréner Stanislav Gejdoš sa tešia z víťazstva v kategórii C2 muži po finálovej jazde počas majstrovstiev Európy vo vodnom slalome v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši 15. mája 2016. FOTO TASR – Andrej Galica

O mesiac budú spomienky ešte živšie, nakoľko si na trati Orava opäť zmeria sily európska vodnoslalomárska elita. Dvojnásobne zlatý z posledných ME na Liptove (C2M a hliadka 3xC2M) si tentoraz vyskúša celkom iné pôsobenie na šampionáte – v organizačnom tíme bude pokrývať dianie na vode v pozícii člena mediálneho tímu. „Bude to zasa nová skúsenosť. A aj keď budú ,cédvojky’ v rodnom Liptovskom Mikuláši chýbať, určite budeme povzbudzovať ostatné naše slovenské lode. A samozrejme, niekde v kútiku duše zaspomíname aké to bolo, keď sme tam štartovali aj my…“ dodal Tomáš Kučera.

Na snímke stupeň vížazov na ME vo vodnom slalome v kategórii C2 muži, zľava Slovinsko, (druhé miesto), Slovensko (prvé miesto) a Nemecko (tretie miesto) v Liptovskom Mikuláši 15. mája 2016. FOTO TASR – Oliver Ondráš

Svoju spomienku pripojil aj jeho parťák Ján Bátik: „S odstupom času má tento výsledok pre mňa ešte silnejšiu emóciu ako pred šiestimi rokmi. Dnes, keď žijem bežný život, si uvedomujem, koľko sebazapierania a obety stálo za týmto fantastickým výsledkom. Bolo to také zadosťučinenie za všetky tie roky tvrdej driny, ktoré za nami boli. A čerešnička na torte bola, že sa to podarilo doma na rodnom Liptove.“ 

Na nastávajúce ME sa veľmi teší aj napriek tomu, že tentokrát to bude z pozície diváka. „Viem, že budem zažívať pocity napätia pri každej jazde nášho reprezentanta a zároveň kamaráta,“ uzavrel Ján Bátik.

Ako reagovali na víťazstvo v roku 2016? 

Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva, povedali si vo finále C2 Tomáš Kučera s Jánom Bátikom. Rodení Liptáci zdolali nielen obe slovenské lode, ale dostali sa aj pred zvyšok konkurencie a senzačne získali najcennejšie kovy. „Fantastický pocit. Napriek tomu, že nám nešlo o olympijskú miestenku, nejaký ten tlak tam vždy je, ale povedali sme si, dajme tú medailu a poďme domov. Dosť výrazne nás potlačili aj diváci,” povedal rozradostený Kučera. Bátika najviac dojalo, keď stál na stupňoch víťazov, počúval slovenskú hymnu a videl našu vlajku stúpať na strednom stožiari. „To bolo niečo neskutočné. Konečne sa na domácej vode podarilo dosiahnuť naozaj kvalitný výsledok. Skutočne nemám slov.” 

FOTO TASR/ANDREJ GALICA, OLIVER ONDRÁŠ

(luc)