DENNÍK ŠPORT: 3. A 4. NOMINAČNÉ PRETEKY * 14. – 15. MÁJ 2022 * AREÁL DIVOKÁ VODA, BRATISLAVA-ČUNOVO

Kajakárky Mintálová, Paňková, Glejteková, kanoisti Beňuš, Mirgorodský, Slafkovský, kanoistky Paňková, Stanovská, Luknárová a kajakári Grigar, Halčin, Gonšenica – také je zloženie slovenského reprezentačného tímu na túto sezónu. A práve v takomto sa už o necelé dva týždne predstaví aj na majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši. 

Prvé súboje o nominačné body videli diváci pred týždňom práve na Liptove v rámci 74. ročníka Medzinárodných tatranských slalomov a zvyšných dvojo uplynulý víkend v Čunove počas 5. a 6. kola Slovenského pohára. Už pred nimi však bolo jasné, že miesto v reprezentačnom tíme mal isté kajakár Jakub Grigar, strieborný z vlaňajšej tokijskej olympiády.

K1 ŽENY: NAJVÄČŠIE PREKVAPENIE

Minulý rok Slovensko v tejto kategórii reprezentovalo na vrcholných podujatiach trio Eliška Mintálová, Jana Dukátová a Soňa Stanovská, ale pred touto sezónou sa do neho podľa očakávania nominovala iba Mintálová, deviata z OH v Tokiu. Dukátová totiž už ukončila kariéru a Stanovská nezvládla posledné nominačné preteky, keď sa v nich nedostala ani do A-finále a to ju nakoniec stálo miesto v reprezentácii v tejto kategórii.

Ani Mintálová nezačala kvalifikačné súboje dobre, keď v prvých pretekoch bola až siedma, ale v ďalších troch už potvrdila rolu najväčšej favoritky, všetky vyhrala a suverénne sa nominovala do reprezentácie. Istotu v nej mala už po troch pretekoch aj mladá, ešte len 17-ročná Zuzana Paňková, pre ktorú bola sobota fantastická, keďže sa počas nej neskôr nominovala do reprezentácie aj medzi kanoistkami. O najväčšie prekvapenie celej nominácie sa však postarala Simona Glejteková, slalomárka, ktorá je kanoistka a kvalifikačné súboje v K1 si zvolila len na spestrenie prípravy.

„Som nesmierne šťastná a stále som v šoku z toho, čo sa mi teraz podarilo,“ začala zverenka Jozefa Martikána hodnotiť svoju nečakanú účasť v reprezentácii v K1 a ďalej pokračovala: „Musím sa priznať, že nemám ani vlastný kajak a kajakárske pádlo. Nominačné súboje som absolvovala na Kaliskej lodi a od nej mám požičané aj pádlo, takže sa jej chcem za to veľmi poďakovať. Aj vďaka nej som dosiahla tento nečakaný úspech.“

Glejteková si uvedomuje, že svoje zohralo nielen šťastie, ale aj fakt, že na tieto nominačné súboje nastupovala s čistou hlavou, čiže bez tlaku zo zisku bodov. „Bolo to aj vidieť na mojich jazdách, v ktorých som síce zaváhala v druhých pretekoch na Liptove, ale zvyšných trojo mi vyšlo nad moje očakávania. Je to super, veľmi sa teším najmä na majstrovstvá Európy, ktoré budú u nás v Mikuláši,“ hovorí slalomárka, ktorá stihla popri tréningu na nominačné súboje ukončiť aj vysokú školu v Ružomberku, kde študovala fyzioterapiu. Pred týždňom úspešne zvládla ústne štátnice, takže v týchto dňoch mala oprávnene dvojnásobnú radosť.

C1 MUŽI: NAJDRAMATICKEJŠÍ SÚBOJ

Tak ako sa dalo čakať, tak sa aj stalo. Najdramatickejší súboj o tri miestenky do reprezentácie videli diváci v kategórii kanoistov, ktorá je výkladná skriňa nášho vodného slalomu. Situáciu mal uľahčenú Alexander Slafkovský, ktorý mal za striebornú medailu z vlaňajšieho svetového šampionáte v Čunove bonus 20 bodov, takže jemu sa do konečného poradia prakticky rátali tri najlepšie výsledky až z piatich pretekov. Sašo túto výhodu bez problémov zužitkoval a nomináciu si vybojoval už po sobotňajšom súperení. To isté dokázal aj Matej Beňuš, vlani šiesty na OH v Tokiu, ktorý získal najviac nominačných bodov.

Dramaticky sa však vyvinul súboj o posledné voľné miesto medzi Marko Mirgorodským a Michalom Martikánom, ktorý sa takisto ako vlani skončil úspešnejšie pre mladšieho Marka.

Ten štartoval v nedeľňajšom finále o jedno miesto skôr ako Michal a vedel, že ak chce byť znovu v reprezentácii, tak musí svojho oveľa skúsenejšieho súpera zdolať. Mirgorodský predviedol parádnu jazdu, ktorá bola nakoniec zo všetkých najrýchlejšia. „Na štarte som vedel, že musím podať výkon na hranici svojich schopností,“ začal už vysmiaty Marko a ďalej pokračoval: „Jazda bola naozaj super, vyšlo mi v nej prakticky všetko a tak, keď som došiel do cieľa, na 99 percent som tušil, že to mám v suchu. Je to skvelý pocit a veľmi sa z môjho opätovného postupu do reprezentácie teším.“

Pritom Mirgorodský začal kvalifikáciu rozpačito. Prvé preteky síce vyhral, ale v druhých minul hneď prvú bránku a nedostal sa ani do finále… „Vtedy som nebol na tom psychicky najlepšie a ani po sobotňajších čunovských pretekoch to nebolo so mnou dobré. Michal ma znovu zdolal, takže som mal nôž na krku. Našťastie, tréner Tomáš Mráz ma dal psychicky do poriadku, zdôraznil mi, že všetko mám vo vlastných rukách a nemusím sa na nikoho spoliehať. Jeho slová som si zobral k srdcu a je super, že to takto parádne vyšlo. Už sa teším najmä na európsky šampionát, ktorý bude u nás na Liptove, kde by som veľmi rád dosiahol čo najlepší výsledok,“ dodal Mirgorodský, ktorý už nemôže štartovať na podujatiach do 23 rokov, takže počas sezóny by mal súťažiť na všetkých vrcholných seniorských podujatiach.

Samozrejme, že u Martikána zavládol smútok, keďže si nedal darček k jeho stredajším 43. narodeninám. Na trati síce bojoval, ale na Mirgorodského parádny výkon mu to nestačilo. „Som sklamaný. Veľmi som túžil po tom, aby som mohol štartovať na domácich majstrovstvách Európy, kde bude určite skvelá atmosféra, ale žiaľ, nevyšlo to,“ povedal smutným hlasom Michal, ktorý vedel, že v každej jazde mohol podať lepší výkon. „Boli v nich chyby, napríklad v sobotu som ,eskimoval’ a nebyť toho, asi by som útočil na prvé miesto. Na keby sa však v športe nehrá, Marko bol lepší, a tak zaslúžene postúpil.“

Martikán sa nevyhol ani už tradičnej otázke, či to znamená koniec jeho na úspechy bohatej kariéry, ale päťnásobný olympijský medailista to znovu rezolútne odmietol: „Na budúci rok to ešte skúsim. Bude sa bojovať aj o olympijské hry v Paríži, takže motivácia mi nechýba. Je pravda, že ja som nebol zvyknutý v máji súperiť o reprezentáciu, väčšinou som mal miesto v nej isté, takže sa musím zamyslieť na zmenou mojej prípravy, aby som už tak skoro mal vrcholnú formu. Moje jazdy boli síce čoraz lepšie a istejšie, ale žiaľ, nestačilo to.“

Znamená to, že na vrcholných akciách uvidíme aj teraz rovnaké slovenské trio kanoistov ako v minulej sezóne.

C1 ŽENY: NAJPOKOJNEJŠIE SÚBOJE

Keďže Monika Škáchová, vlani deviata z olympijského Tokia a štvrtá z MS v Čunove, je po vážnej operácii pravého ramena a nemohla v nominačných pretekoch štartovať, očakávalo sa, že o miesta kanoistiek v reprezentácii bude veľký boj, ale všetko bolo inak.

Už v prvých nominačných pretekoch boli na prvých troch miestach Zuzana Paňková, Soňa Stanovská, Emanuela Luknárová a práve tieto tri – a aj v takomto poradí – skončili v konečnom poradí kvalifikácie. Pravdu povediac, zaslúžene, pretože ukázali najstabilnejšiu formu.

Pred včerajšími pretekmi bola reálne v hre ešte aj Glejteková, ktorá však po eufórii z postupu do reprezentácie  nezvládla kvalifikačnú jazdu, nepostúpila ani do šesťčlenného A-finále, a tak stratila aj teoretickú šancu.

Najspokojnejšia tak môže byť najmladšia z tohto tria Paňková, ktorá mala istotu nominácie už v sobotu a v nedeľu tak už nemusela ani nastúpiť. „Tieto dva víkendy boli pre mňa ako zo sna. Nominovala som sa všade, kde sa len dalo, takže som maximálne spokojná,“ povedala zverenka Petra Murcka.

K1 MUŽI: NAJVÄČŠÍ ZÁZRAK

Ako sme už spomínali, Jakub Grigar mal isté miesto v reprezentácii už pred nominačnými súbojmi, takže v hre už boli len dve voľné miestenky. Keby niekto povedal, že jednu z nich si vybojuje Martin Halčin, tak by mu asi nikto neuveril. Tridsaťročný Mikulášan sa totiž na konci januára podrobil takisto ako Škáchová operácii ramena, pred necelým mesiacom len pomaly začal s tréningom na divokej vode a teraz sa teší z nominácie do reprezentácie. Neuveriteľné!

„Je to pre mňa niečo neskutočné, stále nemôžem uveriť, čo som dokázal,“ ťažko dostal po sobotňajších pretekoch zo seba prvé slová dojatý Martin tesne po tom, ako sa vystískal s manželkou. Nielenže si vybojoval miestenku do reprezentácie, ale zvládol to najkratším možnom spôsobom, keď po troch pretekoch mal na svojom konte jedno druhé a dve prvé miesta. „Bola to moja najlepšia jazda. Cítil som sa v nej psychicky i fyzicky veľmi dobre. Viem, že na finále na ,Európe’ by to ešte asi nestačilo, ale stále je to lepšie a lepšie, čo ma napĺňa optimizmom,“ dodal zverenec Tomáša Mráza, pod ktorého prešiel pred touto sezónou. A práve Tomáš Mráz bol v nedeľu jeden z najšťastnejších ľudí v Čunove, keď po tom, ako sa mu v sobotu kvalifikoval do reprezentácie Halčin, v nedeľu to isté dokázal aj Mirgorodský. „Je to paráda. Padol mi veľký kameň zo srdca. Čo jeden, bolo to celé bralo skál! Teraz sa musím zo všetkého spamätať a na začiatku týždňa si všetci traja spolu sadneme a dohodneme sa, čo ďalej. Marko pôjde asi všetky preteky, ale s Maťom musíme byť opatrní, pretože jeho operované rameno nesmieme preťažiť,“ povedal spoločný tréner Halčina i Mirgorodského.

Ešte treba dodať, že aj naši kajakári budú štartovať na vrcholných podujatiach v rovnakom zložení ako vlani, keďže nominačné súboje zvládol i Adam Gonšenica.

FAKTY Z ČUNOVA
SOBOTA – 3. NOMINAČNÉ PRETEKY

 • K1 ŽENY: 1. Mintálová (KTK Dukla L. Mikuláš) 101,55/2, 2. Paňková (ŠCP Bratislava) 104,64/4, 3. Glejteková (KTK Dukla L. Mikuláš) 109,02/2, 4. Stanovská (ŠKP D. Kubín) 1723,51/4, 5. Haššová (KTK Dukla L. Mikuláš) 123,80/4, 6. K. Ďurecová (ŠCP Bratislava) 154,86/52.
 • C1 MUŽI: 1. Beňuš (ŠCP Bratislava) 96,34/0, 2. Slafkovský 97,06/0, 3. Martikán 102,28/0, 4. Mirgorodský 106,57/2, 5. Krajčí (všetci KTK Dukla L. Mikuláš) 112,09/2, 6. Janovčík (KTK L. Mikuláš) 154,67/52.
 • C1 ŽENY: 1. Paňková 112,42/0, 2. Glejteková 113,01/2, 3. Luknárová (ŠCP Bratislava) 116,72/4, 4. Chlebová (KTK Dukla L. Mikuláš) 119,13/4, 5. Maceková (KTK L. Mikuláš) 125,03/8, 6. Stanovská 131,67/4.
 • K1 MUŽI: 1. Halčin 93,76/0, 2. Gonšenica (obaja KTK Dukla L. Mikuláš) 94,55/2, 3. O. Macúš (Dukla Žilina) 100,99/4, 4. Galovič (ŠCP Bratislava) 105,66/4, 5. J. Stanovský (ŠKP D. Kubín) 106,79/4, 6. Buran (ŠCP Bratislava) 149,84/50, 5. kolo Slovenského pohára: 1. Halčin 93,76/0, 2. Őhstrőm (Švéd.) 94,55/2. 3. Grigar (KTK Dukla L. Mikuláš) 97,82/6.

NEDEĽA – 4. NOMINAČNÉ PRETEKY

 • K1 ŽENY: 1. Mintálová 102,19/2, 2. Glejteková 108,73/0, 3. K. Ďurecová 110,91/4, 4. Paňková 112,08/4, 5. Chlebová 113,36/2, 6. Haššová 119,43/6.
 • C1 MUŽI: 1. Mirgorodský 92,79/0, 2. Slafkovský 95,50/2, 3. Martikán 98,67/2, 4. Beňuš 98,78/4, 5. Ľ. Macúš (KTK Dukla L. Mikuláš) 104,60/4, 6. Štaffen (Sokol Žilina) 105,20/4.
 • C1 ŽENY: 1. Luknárová 115,97/0, 2. Stanovská 127,06/2, 3. M. Ďurecová (ŠKP Bratislava) 127,95/4, 4. Maceková 135,08/4, 5. Chlebová 143,77/6, 6. Diešková (ŽKV Žilina) 151,88/10.
 • K1 MUŽI: 1. Gonšenica 91,94/0, 2. Galovič 92,88/0, 3. Halčin 94,87/2, 4. Stanovský 97,79/2, 5. Rumanský (KTK Dukla L. Mikuláš) 97,89/0, 6. O. Macúš 101,18/2, 6. kolo Slovenského pohára: 1. Gonšenica 91,94/0, 2. Őhstrőm 92,25/2. 3. Galovič 92,88/0.

KONEČNÉ PORADIE V NOMINÁCII (po štyroch pretekoch)

 • K1 ŽENY: 1. Mintálová 66, 2. Paňková 60, 3. Glejteková 56, 4. (náhradníčka) Haššová 51.
 • C1 MUŽI (Slafkovský mal ako medailista z MS 2021 v Čunove 20-bodový bonus): 1. Beňuš 62, 2. Mirgorodský 61, 3. Slafkovský 60, 4. (náhradník) Martikán 56.
 • C1 ŽENY: 1. Paňková 62, 2. Stanovská 62, 3. Luknárová 60, 4. (náhradníčka) Glejteková 51.
 • K1 MUŽI (Grigar mal ako medailista z OH 2021 v Tokiu miesto v reprezentácii isté): 1. Grigar, 2. Halčin 64, 3. Gonšenica 64, 4. (náhradník) O. Macúš 54.

**********

Najvyťaženejšia slalomárka súčasnej reprezentácie je najmenšia a najmladšia ZUZANA PAŇKOVÁ

V centre pozornosti sedemnásťročná Košičanka

Aj keď nominačné preteky do slovenského reprezentačného tímu na túto sezónu vrcholili až v nedeľu, jedna slalomárka sa mohla naplno usmievať v sobotu. Nečudo, veď si vybojovala do neho miestenku už po troch kvalifikačných súbojoch. Ešte stále len sedemnásťročná Košičanka Zuzana Paňková to navyše dokázala nielen medzi kanoistkami, ako sa jej to podarilo vlani, ale tentoraz bude môcť na najväčších seniorských podujatiach štartovať aj medzi kajakárkami.

„Je to niečo neuveriteľné, som nesmierne šťastná a cítim sa úžasne,“ začala slalomárka Slávie UVL Košice, ktorá je zároveň členka Športového centra polície rozhovor, rozhovor s novinármi tesne po tom, ako bolo jasné, že v tejto sezóne bude v reprezentácie v K1 i v C1. „Veľmi sa mi uľavilo, pretože každé nominačné preteky sú stres. Predsa len rozhoduje sa v nich, či sa dostanete do reprezentácie, alebo budete štartovať len na domácich súťažiach.“

Zuzka bude mať osemnásť až na konci novembra. V reprezentácii bola nielen najmladšia, ale zároveň aj najmenšia, už vlani a tento primát si udrží aj v tomto roku. Napriek tomu je v ňom v súčasnosti najvyťaženejšia slalomárka. Veru, nestáva sa často, aby v centre pozornosti bolo také mladé dievča.

„Mám za sebou veľmi dobrú jarnú prípravu, ktorá mi dala výborný základ pred nominačnými pretekmi,“ snaží sa nájsť príčiny výbornej a najmä stabilnej výkonnosti. „S trénerom Petrom Murckom sme boli najprv v Spojených arabských emirátoch a potom na Reunione, boli to dva vydarené zahraničné pobyty, z ktorých teraz môžem čerpať sily.“

Paňková má výbornú slalomársku techniku a napriek tomu, že je útla, je aj silovo skvele vybavená. Bez problémov zvláda aj najnáročnejšie prejazdy a nezaváha ani v najzložitejších kombináciách bránok, čo neraz dokázal pred týždňom v Liptovskom Mikuláši i teraz cez víkend v Čunove. Popri náročných slalomárskych tréningoch má však aj študijné povinnosti ako druháčka na košickom gymnáziu. „Aj teraz mám so sebou chémiu a vo voľných chvíľach sa učím, pretože na mňa čakajú skúšky,“ pokračuje.

Miesto v reprezentácii si Zuzka vybojovala nielen v oboch kategóriách, ale aj vo všetkých troch tímoch – seniorskom, do 23 rokov i juniorskom. Ktorému dá prednosť? „Jasné, že na prvom mieste je seniorská reprezentácia, v ktorej na mňa už o dva týždne čakajú majstrovstvá Európy v Liptovskom Mikuláši. Juniori a pretekári do 23 rokov bojujú o medaily na jednom podujatí, na ktorom môžu súťažiť len v jednej vekovej kategórii. Ja si vyberiem juniorskú, v ktorej som posledný rok a rada by som obhájila úspešné výsledky z minulej sezóny,“ vysvetlila slalomárka, ktorá bola vlani na MEJ v Solkane zlatá v K1, C1 i 3xK1 a v extrémnom slalome brala bronz. Fantastická bilancia!

A aká bola odmena za výborné výsledky v nominačných pretekoch? „Tréner ma pozval na večeru, na ktorej som si dala rizoto,“ dodala Zuzana Paňková. Určite si ho zaslúžila.

JÁN JEŽÍK, DENNÍK ŠPORT (16. 5. 2022)
FOTO CANOE.SK – ANDY ZEREROVÁ