Michal Martikán sa pred sezónou pripravoval klasicky v Al Aine, teší sa na ME v Liptovskom Mikuláši

Má za sebou intenzívny tréningový mesiac a pol v Spojených arabských emirátoch. „Taká naša klasika, presne vieme, čo nás tam čaká a čo si vieme dovoliť,“ priblížil svoju zimnú prípravu v teple päťnásobný olympijský medailista Michal Martikán.

Aj v takmer 43 rokoch stále kanoista v TOP 10 svetového rebríčka Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF), známy svojou buldodžou húževnatosťou a tréningovým maximalizmom, si predsa len našiel čas trochu aj vypnúť. „Raz do týždňa sme šli k moru sa nadýchať čerstvého vzduchu. Zároveň sme si boli pozrieť EXPO, slovenský pavilón bol veľký zážitok. Ale i tak platí, že ja som skôr do prírody ako do mesta,“ usmial sa rodák z Liptovského Mikuláša.

Práve v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka pokračuje v špecializovanej príprave na vode. „Vrátila sa nám síce zima, avšak tréningy začíname aj končíme v teple v šatni, či regeneráciou v saune. Počasie možno nie je ideálne, ale z prípravy v domácom prostredí nám to rozhodne neuberá.“

O to viac, že koncom mája pohostí zrekonštruované športovisko v meste olympijských víťazov európsky šampionát. Pre Martikána sú majstrovstvá starého kontinentu na „pod oknami“ výnimočné aj napriek tomu, že pretekov tohto typu má za sebou nespočetne veľa. „Vždy majú špecifickú príchuť. Veľa závisí od toho, či budú môcť prísť diváci v dostatočnom množstve. V tom prípade nás po pandemických rokoch čaká opäť atmosféra, ktorá stojí za to. Emócie z plných domácich brehov sú nenahraditeľné,“ uzavrel Michal Martikán.

O zložení reprezentačného tímu sa rozhodne na dvoch nominačných pretekoch – 7. – 8. mája v Liptovskom Mikuáši a 14. a 15. mája v bratislavskom Čunove. Istú miestenku v národnom tíme má len strieborný olympijský medailista z OH Tokio 2020 Jakub Grigar.

(luc), FOTO MM