Retrospektíva ME Liptovský Mikuláš 2016: Dukátovej úspešná kvalifikácia do Ria a bronzová čerešnička

MAJSTROVSTVÁ EURÓPY 2022 VS MAJSTROVSTVÁ EURÓPY 2016

Na snímke slovenská reprezentantka Jana Dukátová v kategórii K1 žien po finálovej jazde na ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši 15. mája 2016. FOTO TASR – Andrej Galica

Na náročnú olympijskú nomináciu počas európskeho šampionátu 2016 v Liptovskom Mikuláši si zaspomínala aj kajakárka Jana Dukátová.

„Majstrovstvá Európy spred šiestich rokov sa pre mňa spájajú s obrovským psychickým vypätím, ktoré tam panovalo. Boli to preteky, ktoré definitívne rozhodovali, kto sa zúčastní na olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016. Bolo to doma, takže tlak médií aj verejnosti bolo veľmi cítiť. Rozhodovalo sa až vo finále, v poslednej jazde,“ lovila v spomienkach neskoršia štvrtá kajakárka brazílskej olympiády.

Aj po šiestich rokoch sú emócie silné. „Nezabudnem na ten stav hodinu pred finále. Ležala som na masérskom stole a úplne som sa chvela. Na štarte som ešte počula komentátora ako hlási, že Elena (Kaliská, pozn.) išla vynikajúcu jazdu. Potom som sa ,odstrihla‘ a išla si už len svoje. Získala som nakoniec bronz aj miestenku do Ria,“ usmiala sa dnes už mamička takmer štvorročnej Lívie.

O mesiac si dianie v Areáli Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši nenechá ujsť. „Určite sa prídem pozrieť. Minimálne v pozícii diváčky, možno ako spolukomentátorka. Uvidíme,“ nechala otvorené Jana Dukátová.

Na snímke slovenská reprezentantka Jana Dukátová počas finálovej jazdy ME vo vodnom slalome v kategórii K1 ženy v Areáli vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši 15. mája 2016. FOTO TASR – Oliver Ondráš

AKO REAGOVALA V ROKU 2016?

Jej reprezentačná kolegyňa Jana Dukátová už po dojazde Kaliskej vedela, že si druhýkrát v kariére vyskúša adrenalín olympijských pretekov. Tento úspech o pár minút podčiarkla ziskom bronzovej medaily, celkovo štvrtej v K1 na majstrovstvách Európy. „Maximálna spokojnosť. Mojím cieľom bolo vybojovať medailu a som šťastná, že sa to podarilo. Nebolo to vôbec jednoduché. Spomenula som si na obdobie pred štyrmi rokmi, keď som o takomto čase takisto bojovala o olympiádu. To je najväčší tlak, aký som kedy zažila. Dnes som bola vo výhodnej pozícii vďaka výsledkom z minulého roku. Verila som, že to dobre dopadne, nebolo to však jednoduché,” vyhlásila usmiata 32-ročná Bratislavčanka.

(luc), FOTO TASR – ANDREJ GALICA