PIATOK NA ME V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

Piatkový program sa na majstrovstvách Európy v kanoistike na divokej vode niesol v znamení kanoistických jázd. Slovenskí pretekári s jednolistým pádlom si v Liptovskom Mikuláši vybojovali päť semifinálových účastí.

Medzi kanoistkami si najlepšie počínala Emanuela Luknárová. Reprezentantka Športového centra polície finišovala desiata a hneď prvou jazdou si zaistila účasť v nedeľňajších pretekoch. „Som spokojná, jazda bola bez trestných sekúnd. Šla som tak, ako sme sa s trénerom dohodli. Málinko som sklamaná, že bola o niečo pomalšia, ako som čakala. Šla som všetko na stred brán, možno som len nezrýchlila v miestach, kde som mala možnosť. Chcela som však ísť na istotu. Treba si dať pozor najmä v záverečnej pasáži, kde už dochádzajú sily. Ak dokážem v semifinále zopakovať čistú jazdu a zrýchliť, budem spokojná,“ usmiala sa Luknárová, stále úradujúca vicemajsterka sveta v kategórii do 23 rokov.

Absolutórium si zaslúži trio slovenských kanoistov, ktorí ovládli kvalifikáciu, keď obsadili prvé tri priečky – Matej Beňuš bol prvý, Alexander Slafkovský druhý a Marko Mirgorodský tretí.

Najskôr prišiel do cieľa najmladší z trojice, ktorý si ťukol na dvadsiatej tretej bránke. „Práve som sa snažil si koniec postrážiť a nejak to nestačilo. Vedel som, že idem dobrú jazdu, extra som netlačil, celý čas mi to kĺzalo. V kvalifikácii ťuk mrzí o niečo menej, než prípadne v semifinále či finále. Cieľ som splnil, bol to dobrý rozbeh do pretekov a verím, že v tom budem pokračovať,“ poznamenal Mirgorodský.

Druhý v poradí preťal cieľovú fotobunku strieborný medailista z OH Rio de Janeiro 2016. „Nestáva sa to často, ale konečne som zažil jazdu, že som prišiel do cieľa oddýchnutý. Všade mi vyšla voda, nikde som proti nej nebojoval, cieľ – postup z prvej jazdy – je splnený a ideme ďalej.“

Všetky tri slovenské lode v čele priebežného poradia, na to sa každý rád pozrie. „Je to super, dali sme signál súperom, že tu budeme rýchli, dúfame, že sa nám to vyjde aj v ďalších fázach pretekov,“ zhodnotil Beňuš.

Podobne sa vyjadril aj majster Európy z posledných ME na Liptove v roku 2016. „Načo teraz, v nedeľu sa ide o fazuľky… Ale nie, je to fajne, avšak kvalifikačná jazda vie byť zradná a preto je super, že nám to vyšlo. Ja som šiel opatrne, ešte na štarte mi povedali, že prvé brány sú nítko, potom začalo fúkať… Stredná pasáž mi vyšla dobre a keďže som včera videl, že veľa lodí kazilo najmä záver, ten som si vyslovene postrážil, aby som nespravil zbytočnú chybu,“ skonštatoval Slafkovský.

Šťastím žiarila len sedemnásťročná vodnoslalomárska obojživeníčka Zuzka Paňková. Hoci, rovnako ako v prvej jazde, chybovala aj v opravnej na bránke číslo 21, napokon jej to stačilo na stup do semifinále. „Snažila som urobiť najlepšie, čo sa dalo. Som nesmierne šťastná, že to vyšlo. Čakanie v cieli do poslednej pretekárky je obrovský stres, lebo človek vie, že už s výsledkom nič nespraví. Vlastne dúfate, že súperky pokazia, teda ani nie, že pokazia, ale že to vám jednoducho vyjde,“ usmievala sa Paňková.

Pred bránami semifinále zostala Soňa Stanovská. „V prvej jazde ma mrzeli dva ťuky v hornej časti trate, v druhej som šla dobre, akurát v strede mi nevyšla jedna pasáž a musela som sa vracať,“ uzavrela Stanovská.

FAKTY Z LIPTOVA – KVALIFIKÁCIA

C1 ŽENY – 1. jazda (15 do semifinále): 1. Woodsová 101,64/0, 2. Franklinová (obe V. Brit.) 106,43/2, 3. Doria Vilarrublová (And.) 108,97/2, … 10. Luknárová 111,89/0, nepostúpili 17. Stanovská 114,61/4, 29. Paňková (všetky SR) 159,87/54, 2. jazda (5): 1. Delassusová (Fr.) 107,10/4, … 4. Paňková 109,62/4, nepostúpila 9. Stanovská 118,17/2. 

C1 MUŽI – 1. jazda (15): 1. Beňuš 90,74/0, 2. Slafkovský 93,40/0, 3. Mirgorodský (všetci SR) 95,19/2, 2. jazda (5): 1. Debliquy (Fr.) 93,38/0.

(luc), FOTO PAVOL UHRIN, TOMÁŠ KUČERA