Areál pod Kriváňom ešte drieme zimným spánkom, ale…

„Robíme všetko, aby sme mohli začiatkom budúceho týždňa pustiť vodu,“ vysvetľuje Ivan Cibák, niekdajší dlhoročný prezident Slovenskej kanoistiky a tajomník Kanoe Tatra Klub Liptovský Mikuláš v súvislosti s prípravou športoviska na vodácku sezónu 2022 i domáce majstrovstvá Európy vo vodnom slalome.

Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka prešiel za posledné dva roky výraznou rekonštrukciou. „Finančná dotácia vlády Slovenskej republiky na rekonštrukciu a obnovu areálov pre kanoistiku na divokej vode, je najvýznamnejšia investícia štátu do svojho najúspešnejšieho olympijského športu od Martikánovho víťazstva na olympijských hrách Atlanta 1996. Ešte raz sa chcem v mene našich športovcov poďakovať vláde Slovenskej republiky za túto obrovskú pomoc pre náš šport, vďaka ktorej môžu naši súčasní aj budúci reprezentanti trénovať na športoviskách najvyššej svetovej úrovne,“ pokračuje Cibák.

Aktuálne sa na Liptove intenzívne pracuje na spustení vody v korytách vodnoslalomárskych tratí Orava a Váh. „Finišujeme, čistíme trate od zimných nánosov, potrebujeme ponatierať konštrukcie štartovej a cieľovej brány. Koncom týždňa je v pláne skúška klapky a výťahu bez vody.“

Štandardne sa zvykne voda pod Tatrami odomykať v prvý jarný deň. Tento rok by chceli organizátori majstrovstiev Európy v kanoistike na divokej vode sprístupniť tréningy už o pár dní skôr, aby mohli domáci pretekári najazdiť v divokých perejách rieky Váh čo najviac hodín.

„Zima bola dlhá, aj teraz sú niektoré nánosy ešte celé zľadovatelé. Aj napriek tomu urobíme maximum, aby sme športovcom pripravili čo najskôr čo najlepšie podmienky. Samotná stavba a technológie, ktoré tvoria súčasť rekonštrukcie, sú dokončené na ,kompletku‘. Ešte čakáme na prepojenie s riadiacou jednotkou. Následne zostáva dokončiť zemné úpravy okolia. Som presvedčený, že účastníci európskeho šampionátu, športovci, ich realizačné tímy, ale aj diváci, uvidia v Liptovskom Mikuláši špičkové výkony v modernom vynovenom prostredí,“ uzavrel Ivan Cibák.

(luc)

FOTO (rg)